RÓŻNICE MIĘDZY AYAHUASKĄ PERUWIAŃSKĄ A SŁOWIAŃSKIM NAPOJEM BOGÓW


yage bSKŁAD
Ruta stepowa sama w sobie posiada dość składników, czyniących ją środkiem psychoaktywnym, ponadto jest wydajniejsza jako inhibitor MAO. Po dodaniu DMT (czynnik wizji), zawarta w niej harmalina w dodatkowy sposób je wzmacnia.

Peruwiańskie pnącze bez domieszki chacruny tylko oczyszcza organizm  (więcej: CHEMIA). 

 


 


MEDYCYNA
Eskulap miał do dyspozycji trochę ziół, kilka udomowionych zwierząt i dobre rady na temat holistycznej natury człowieka...
Ayahuasca dysponuje największą na świecie, zieloną apteką. Jedno życie może okazać się zbyt krótkie, by dogłębnie poznać lecznicze właściwościach wszystkich rośli dżungli.
Oczywiście - podobnie jak ruta - otwiera przed człowiekiem kosmos i opowiada o prawach tej planety. Generalnie jednak specjalizuje się w LECZENIU wszystkich możliwych chorób świata. Spożycie jej poza selvą traci sens.
Niektórzy szamani uważają, że używanie liany do celów innych niż leczenie, jest świętokradztwem.

SKUTKI UBOCZNE
Indianie z dorzecza Amazonki żyją w wiecznej cieplarni, gdzie non stop wylęgają się najróżniejsze bakterie, wirusy i grzyby... Ayahuasca zdaje się "prać ich z wywróceniem na lewo", tak, aby najdrobniejszy pasożyt w ich organizmie nie miał szans na przetrwanie.
Proces oczyszczania jest w tym przypadku tak intensywny, że ludzie pod wpływem yage czasem nie panują nad czynnościami fizjologicznymi.
Ruta jest pod tym względem "łagodna" i choć osobom silnie zatrutym również da się we znaki, raczej się nie zdarza, by człowiek nie zdążył do toalety (wyjątek to przedawkowanie lub z natury słabe panowanie nad sobą).

 

 

 


 

 

Pozostałe różnice w działaniu obu napojów wynikają już tylko z różnić kulturowych.

WIZJE I NAUKA
Każdy napój bogów (DMT + iMAO), obojętnie z jakich sporządzony składników, ukazuje praktycznie ten sam kalejdoskop barw i wzory świętej geometrii albo Naturę i Kosmos.
Generalnie więc - w większości przypadków - różnicy między napojami nie ma. To tylko inne drzwi do tych samych światów duchowych. Różne rośliny, wchodzące w skład ayahuski, oznaczają ewentualne spotkanie z różnymi ich duchami, które zajmują się nauką o charakterze... powiedzmy: bardziej lokalnym. Przekazują wiedzę o sprawach ważnych dla ludzi z konkretnej szerokości geograficznej.

yage eBogatsza w różne alkaloidy ruta na pewno silniej od liany pobudza TWÓRCZE MOCE, dlatego uzdrowieni w asklepiejonach Grecy ochoczo tworzyli pieśni, rzeźby i malowidła... Dzieła sztuki stały się dla nich narzędziem edukacji społecznej; miały wzbudzać wzniosłe przeżycia i życiową mądrość.
Zagadnieniom z takich dziedzin jak medycyna i farmacja towarzyszyła filozofia, logika, retoryka,  a nawet sztuka. Obliczone matematycznie proporcje piękna  odzwierciedlały kosmiczny porządek Wszechświata. Istotne znaczenie miały też szkoły, teatr, architektura, struktura państwa i prawa, etyka.... - Celem był postęp w każdej dziedzinie, dość wspomnieć, że na Krecie 4 000 lat temu istniała kanalizacja, łazienki i wanny.

yage aKlimat lasów deszczowych nie wymaga budowy domów, tym bardziej nie brak nikomu łazienek. Twórczą MOC aż nadto objawia tam NATURA, zaś trudne warunki życiowe zmuszają ludzi do codziennej walki o przetrwanie.
Gdy atakuje Indianina 15-metrowa anakonda, ten nie może nasłać na nią adwokata czy rozważać zasad etyki... Prawa dżungli są proste! Chcąc jeść, trzeba zadbać, by samemu nie stać się jedzeniem. Indianie cenią więc ponad wszystko odwagę, męstwo, wytrzymałość... Dzikie zwierzęta reagują na sygnały strachu i im bardziej myśliwy stanie się nieustraszony, tym większą ma władzę nad dżunglą i nad własnym życiem.
Rozrywkę stanowią więc dla nich wszelkie możliwe "sporty ekstremalne" i sprawdziany bohaterstwa.
Święta liana zapewnia swoim dzieciom to, czego potrzebują, a więc na dzień dobry szykuje im egzamin z odporności na lęk i lekcję wiedzy o otaczającym ich świecie.

Wojtek Jóźwiak pisze: "...Typowe wizje roją się od zwierząt, wśród których najwięcej jest ogromnych węży-dusicieli i jaguarów. Wielkie, drapieżne koty otwierają paszcze, prezentują zęby i wnętrze gardła; są o centymetry od twarzy patrzącego, który widzi wszystkie szczegóły ich anatomii. (...) Zdarza się, że człowiek, który zażył ten środek, utożsami się ze zwierzęciem. Widzi na przykład świat oczyma węża, i czuje własne mięśnie gardła, jak przełykają żywą żabę..."

My mamy inne problemy, inne lęki, a zatem INNE WIZJE. Koszmary w naszym przypadku to np. "wielki, drapieżny" urzędnik fiskusa lub nie zapowiedziana wizyta teściowej...
Z lekcji o otaczającym nas świecie ruta szykuje nam często nostalgiczne wspomnienia koczowniczego życia w stepach. Wielu moich gości poczuło już pod ich wpływem silną tęsknotę za czasem, kiedy to bez PIT-ów, NIP-ów, budzików i telefonów człowiek w dowolnej chwili brał konia i ruszał przed siebie.

 

 


 

 

STOSUNEK DO KOBIET
Pierwsze kobiety-szamanki pojawiły się w Amazonii niczym jaskółki nie czyniące wiosny, bo w wielu indiańskich plemionach ayahuasca wciąż jeszcze bywa dla nich zakazana.

yage cU Asklepiosa wręcz przeciwnie - kobiety odgrywały ogromnie ważną rolę. Na rzeźbach i posągach zachowują się swobodnie i występują z tym samym atrybutem (laską owiniętą wężem), co Asklepios. Kobiecy szamanizm i kobieca sztuka ziołolecznictwa były w starożytności cenione szczególnie wysoko. Według Homera tajniki tej wiedzy posiadła egipska królowa Polydamna i grecka królewna Agamede.
Pierwsza uczyła piękną Helenę sporządzać napój na zapomnienie trosk. Druga, znając wszystkie zioła świata, ratowała żołnierzy walczących pod Troją.
I do niedawna jeszcze w naszej kulturze kobieta pełniła rolę domowej lekarki i strażniczki równowagi. Jeszcze za mojego dzieciństwa w każdej  domowej apteczce znaleźć można było rumianek, szałwię czy bańki... Lekarze potrzebni byli tylko w ostateczności.
W asklepiejonach ceremonia nie mogła odbyć się bez udziału kobiety. 

asklepios 0006Obecność kobiet u boku mężczyzny na ceremonii ma nieco głębszy sens. Mężczyzna czuwa i chroni od złych mocy, podczas gdy pełna miłości dłoń kobieca koi długo tłumione rany psychiczne i duchowe.
Z  aktualnych doświadczeń wynika, że przy typowym  przeżyciu  ponownych "narodzin", troskliwa para "doskonałych rodziców" zapewnia uczestnikowi głębokie poczucie bezpieczeństwa.
Pozwala to szybciej osiągnąć wibrację bezwarunkowej miłości, a ta potrafi.... uleczyć całego człowieka, jego duszę i ciało.
Chory, który od dawna koncentrował się na swoich problemach, kieruje teraz uwagę na piękno uczuć i radosną stronę życia. A biorąc pod uwagę fakt, że jego duch znajduje się na poziomie centralnego komputera i przez cały czas działania napoju programuje matrix na nowo, powstający właśnie obraz świata zyskuje o wiele lepszą jakość.

Hygieia 02 01

Kolejny powód, dla którego Grecy korzystali z usług kobiet, jest nieco delikatny.
W Amazonii stale słyszy się o różnego typu sekscesach, kiedy to pseudo-szamani (tych, niestety, nie brakuje) wykorzystują bezbronność kobiet, poddanych działaniu yage. Typowe doświadczenie opisała Martyna Wojciechowska, którą ekipa telewizyjna ratowała z rąk napalonego curandero (artykuł "Z zycia naczelnej-Ekwador", National Geographic).
Pomijając fakt, że moralność Indian jest nieco inna od naszej (dla nich samotna niewiasta automatycznie prosi się o kłopoty), można też trafić na przypadek zemsty za masowe misjonarstwo!
Istotny jest też szczegół, że ayahuasca to afrodyzjak, spożywany po okresie przymusowej wstrzemięźliwości. Głównym zaś celem ceremonii jest MIŁOŚĆ, którą większość mężczyzn zazwyczaj myli z seksem.


yage FNaszym przodkom  nic co ludzkie nie było obce i doskonale znali swoje słabości. Wiedzieli, że nawet najbardziej zatroskany i współczujący lekarz   w każdej jednej sytuacji pozostaje tylko mężczyzną.
Mieli zatem świadomość, że gdy na posłaniu zlegnie ponętna, bezbronna, otaczająca szamana czcią i uwielbieniem niewiasta... I gdy przypadkiem spotka się tu Wenus z Marsem lub Uranem, to któż powstrzyma wezbrane wody Nilu?
- Obecność czujnej partnerki wykluczała okazje do powstania choćby myśli, wykraczających poza pomoc cierpiącym.
Para przewodników, wiodących człowieka na spotkanie z Ayą, gwarantuje ceremonie, na których wszystko jest z góry jasno określone, a uczestnicy skupieni są wyłącznie na własnym rozwoju bądź leczeniu.