TRADYCJA INDIAN W POŁUDNIOWEJ AMERYCE

 
Nie znam Indian i żebym nie wiem jak się starała, w tym życiu już nie stanę się jednym z nich.
Uważam, że każdy szaman zdecydowanie więcej osiągnie, trzymając się własnych korzeni, własnej tradycji, i rozwijając własne umiejętności. Niemniej jednak Ayahuasca - duch duchów, który wykracza poza ograniczające ją imię - zawdzięcza indiańskiej tradycji przetrwanie, obudzenie szamanizmu w nas, Europejczykach i powrót ludzkości do źródeł.

indian 1PERUWIAŃSKA LEGENDA O AYAHUASCE

Wewnątrz najgłębszego snu Wielki Duch stworzył wszechogarniającą mgłę, przepełnioną pulsowaniem twórczych energii.
Mgła rozbrzmiewała cudowną muzyką.
Wielki Duch widział, że to jest dobre i mieszając mgłę z planetą Ziemią, tchnął w nią moc istnienia. - Wtedy powstała selwa.
Ziemia dała życie wszelkiemu stworzeniu, a Niebo zrodziło ptaki. Zwierzęta nauczyły się myśleć i porozumiewać, zatapiając swoją mowę w pieśni deszczowego lasu.
Również cisza zagrała w nim melodię z kroków roślin, zwierząt, śpiewu ptaków, ryb i owadów, a nawet z oddechu kamieni, którymi byli niegdyś ludzie.
Można w niej było usłyszeć balladę o ludzkich wspomnieniach począwszy od lamentu wojny po uniesienia największej miłości.
Każdy, kto umie słuchać, usłyszy w selwie lęki, wyznania, kłamstwa, szepty i krzyki, zawiedzione nadzieje i tęsknoty, a także spełnienie i radość, przenikającą duszę do głębi. Selwa zna wszystkie dźwięki.

Ludzie stworzeni przez Pierwszego Ojca żyli początkowo w wielkiej harmonii. Idąc na polowanie prosili Ducha Puszczy, by pozwolił im wziąć, co potrzebują, a potem otrzymywali dokładnie to, o co prosili.
Kobiety żyły w zgodzie z matką Ziemią, która obficie karmiła całe ich rodziny.
Dzieci oddawały się wiecznej zabawie, ciesząc się swoją wolnością i otaczającym ich dobrobytem.
Słońce pozwalało dojrzewać wszystkiemu, co rosło, a deszcz padał tylko wtedy, gdy podlewał pola, napełniał jeziora i rzeki...
Wieczorami ludzie gromadzili się przy ogniu, by wspólnie śpiewać, rozmawiać i opowiadać stare historie.
indian 2Żyli, jak ich przodkowie, ufając słońcu, księżycowi, gwiazdom i Matce Ziemi.

Nikt nie przeczuł, nikt nie umiał nawet sobie wyobrazić, że na drugim brzegu morza ludy wciąż śniły, wymyślając broń do wygrywania wojen i ogromne okręty do podboju nowych lądów.
Wtedy to z wysokich gór przyleciał ogromny Biały Ptak i powiedział:

"Ból, śmierć i zapomnienie przybędą, ale wy przeżyjecie.
Jeśli przyjmiecie Ayahuascę, nigdy nie zapomnicie, kim byliście ani kim jesteście. Ayahuasca to drzwi do innych światów, które pozwolą przejść mroczne głębiny nocy."

Światło Ayahuasca oświetla ziemię dotąd nam nieznaną. Gdy w potrzebie i z wielkim szacunkiem zawołasz Ayahuasca, otrzymasz pomoc.
Jeśli dusza jest chora, Ayahuasca odetnie od niej ciało, zapobiegnie zarażeniu i pokaże źródło zła. Powie, jakimi zaklęciami je przepędzić.
A gdy chore jest ciało, niczym kamienne ostrze oddzieli od niego duszę, by ta nie zgniła. Wskaże duchowe korzenie, które utrzymują duszę w materialnym ciele. Korzenie te są dalekie aż do chwili, gdy serce człowieka ożyje i przepełni go ogrom miłości. Ayahuasca zadba i o to. Wskaże talenty, moce, zaklęcia, korzenie i soki korzenne, skorupy tego i owego, przeróżne liście i nasiona, różnorakie rodzaje deszczy i różnorodne kamienie.
I wie Ayahuasca, jak je wszystkie użyć, co ugotować, co zmiażdżyć i pociąć; jak spożywać...
I przekazuje tę wiedzę człowiekowi, jeśli uzna, że jest tego wart. Ayahuasca nigdy nie błądzi. Przekazuje to, co zasługujemy wiedzieć, gdy umiejętnie ją wzywamy.
Dzięki niej wszystko, co wydaje się niemożliwe, staje się łatwe.

 

 

 

 


 

 

 

indian 3KOŚCIOŁY AYAHUASKOWE

 

Kościoły ayahuaskowe jak Uniao do Vegetal, Santo Daime... to wspólnoty chrześcijańskie, dla których sakramentem jest ayahuasca.
Przybyły z Brazylii i dynamicznie rozprzestrzeniają się w Europie Zach.
One to dostarczyły naukowcom mnóstwo obiektów badań, a dzięki ich rosnącej popularności ludzkość przypomniała sobie o napoju bogów. Chwała im za to!!!

BADANIA NAUKOWE NAD REZULTATEM DŁUGOTRWAŁEGO SPOŻYWANIA AYAHUASKI - patrz: Zagrożenia


Spełniły ważną misję i... jak dla mnie wystarczy, bo nie lubię wtłaczać wolnego DUCHA w ciasne ramy sformalizowanych instytucji. Kocham wolność i nie uznaję tych samych dogmatów dla ludzi różniących się pod każdym względem. Religijne zakazy i nakazy mają zwyczaj przeciwstawiać się duchowi czasu, z biegiem lat sztywnieją, kostnieją.... Lepiej od początku zachować spory margines swobody i elastycznie poddawać się coraz to nowym impulsom.

W Brazylii czy Peru sytuacja jest nieco inna. Tam jest wciąż dużo biedy i degeneracji, bo łatwiej o heroinę niż o dobry obiad. Kościoły ayahuaskowe stanowią rodzaj darmowej kliniki odwykowej i pełnią  funkcję naszych instytucji dobroczynnych. Wiernych obowiązuje surowy zakaz wszelkich używek; nie wolno im nawet zapalić papierosa czy wypić chćby jednej lampki dobrego wina.

My mamy czas i miejsce zarówno dla Eskulapa jak i Bachusa. Jesteśmy samoświadomi i dość dojrzali, by obejść się bez religijnego nadzoru. Jednak zasługi tych kościołów są znaczne i trudno nie oddać im hołdu, co niniejszym czynię.

Ayahuasca w medycynie, patrz: Medycyna