asklepion03Miejsca kultu Asklepiosa były początkowo tylko leczniczym źródłem z ołtarzem w ŚWIĘTYM GAJU.

Foto: najsłynniejszy asklepiejon na wyspie Kos. Siedziba szkoły, założonej przez ojca medycyny, Hipokratesa.

- Święte gaje  to szczególne miejsca mocy, poświęcone zazwyczaj bóstwom, duchom przodków lub siłom natury.  Z czasem zaczęto wznosić tam tzw. asklepiejony czyli świątynie - szpitale  dla chorych na ciele lub duszy. 

Eskulap swiatyniaZ inicjatywy uzdrowionych przez boskiego węża krezusów, wznoszono wciąż nowe przybytki, a stale rosnące zapotrzebowanie przeniosło je do portów i miast.

Foto: Jeden z lepiej zachowanych asklepiejonów, w Butrinto (Albania).

Do Rzymu dotarły podczas zarazy w III w p.n.e.
Oniemiały wówczas z zachwytu cesarz Klaudiusz wydał rozporządzenie nadania wolności każdemu niewolnikowi, którego zechciał uzdrowić boski Eskulap.

 

 

 

 

 

 


 

 

STAROŻYTNY NAPÓJasclepios aaAsklepiadzi (kapłani boga uzdorwiciela) mieli swoje sekretne składniki, z których sporządzali napój o niespotykanych możliwościach i MOCY.
Gdy uda nam się odtworzyć jego recepturę, powrót starej tradycji stanie się już tylko kwestią czasu.

Moje własne, całkiem nie zamierzone spotkanie z Eskulapem, odbyło się dzięki "koktajlowi" z ruty i juremy (patrz: Moja misja). Naprowadziło mnie to na trop napoju bogów  - ayahuaski Północy.

asklepios 0004Teoria ta znajduje wiele potwierdzeń;
Artefakty i wzorowane na nich późniejsze dzieła sztuki przedstawiają starożytnych kapłanów, pochylonych nad parującym kociołkiem.

- Tak samo czynią współcześni curanderos w Amazonii!10900Ceremonie uzdrawiania w świątyniach Asklepiosa, jak również związane z nimi zakazy i nakazy też zadziwiająco przypominają praktyki współczesnych indiańskich czarowników;
- Identycznie wykluczano z tych spotkań kobiety w ciąży i w okresie menstruacji.
- W przypadkach ludzi, niezdolnych do przybycia, praktykowano zastępstwo.
- Dopuszczeni do rytuału przed ułożeniem się do "snu wróżebnego" musieli złożyć ofiary, a także przejść stosowne przygotowanie duchowe i obrzędy oczyszczające...
- Przed rytuałem wymagano wstrzemięźliwości seksualnej....
- Surowo przestrzegano postu, poprzedzającego rytuał ( jak np. bezwzględny zakaz jedzenia mięsa). Może to oznaczać obecność inhibitora MAO.
- Właściwa ceremonia odbywała się nocą....

Podobieństwa są aż nazbyt oczywiste.

Asclepiosa swiatynia JohnWilliamWaterhouse 1877Foto z lewej: Matka z chorym dzieckiem w świątyni Asklepiosa, John William Waterhouse, 1877

Tajemniczy napój nie mógł być w żaden sposób toksyczny gdyż tym sposobem uzdrawiano także dzieci.
Wezwanie Hipokratesa: PRZEDE WSZYSTKIM NIE SZKODZIĆ obowiązywało w środowisku lekarskim od zawsze, a Etyka była dla greckiego kapłaństwa całym PRAWEM.
Dla porównania Pytia, która odurzała się upajającą wonią nieznanych nam oparów, musiała mieć ukończone 50 lat. 

asklepioejon 00abBezpieczny dla zdrowia i jednocześnie potężny w działaniu środek psychoaktywny to na dzień dzisiejszy tylko "ayahuasca".
Nie bez przyczyny zatem Asklepios często dzierży w dłoni szyszynkę (DMT), zaś Hygeia ukazywana jest na wielu wazach bądź medalionach z gałązką zioła  w dłoni.  Niewykluczone, że chodzi tu o rutę stepową   -   chemicznie podobną, a z uwagi na dodatkowe alkaloidy, znacznie bogatszą od ayahuaski - liany.
Mityczny Asklepios nie byłby szamanem, gdyby przeszedł obok niej obojętnie.

 

asklepios 0009dasklepios 0a0b

 Foto (po prawej): Nieliczne, ocalałe artefakty, ukazujące Asklepiosa z symbolem szyszynki w dłoni.

 

Hygieia ruta

Repliki starożytnych medalionów;  Hygieia z gałązką zioła ( w środku: ruta stepowa).

 

 

 

 laskaArtyści Hellady przydzielali bóstwom atrybuty dla identyfikacji lub z jakiegoś ważnego powodu.  Każdy szczegół miał głęboko uzasadniony sens i znaczenie. I tak...  Atrybutami Asklepiosa była słynna laska z wężem, często dołączona do niej miska i/lub dzbanek, zioło, szyszynka (szyszka) oraz.... nieodłączna córka.

Foto: Laska Asklepiosa, zgrabnie uformowana przez Naturę z dwóch pni młodych brzóz. Prezent dla mojej rodziny od matki Natury. 


asklepios drzewkoWąż Asklepiosa bywa owinięty wokół świętego drzewa, którego liście przypominają akację.
- W Europie Ś rodkowo-Wschodniej
występowała wówczas ACACIA NILOTICA
-   bogactwo DMT z czasów faraonów (szczegóły: Duchy roślin).   hipokrates in actionZ tej właśnie akacji korzystał najsłynniejszy z potomków Asklepiosa, Hipokrates.
Dzięki temu mógł (jak widać) "prześwietlać" oczyma duszy ciała ludzi chorych.    

DMT znane było od czasu Sumeru pod różnymi postaciami. W wielu antycznych świątyniach odprawiano m.in. rytuały gwiezdnego ognia, dla których ekstrahowano DMT z krwi miesięcznej specjalnie szkolonych kapłanek (szczegóły: SZYSZYNKA).
Bo krew zawiera wydzieliny wszystkich gruczołów do-krewnych, szyszynki również.

Eskulap Asklepios EdwardPoynter 1880

Słowo ‚rytuał' wywodzi się właśnie z tych obrzędów - rite (obrzęd) i ‚red' (czerwień).

Foto: Wizyta u Asklepiosa
(Edward Poyter, 1880).

Pomimo, że Asklepios miał synów, którzy dorównywali mu mądrością, talentem i sławą, jednak to córki otrzymały od Zeusa godność boską. 
Jest to wysoce zastanawiające,  gdyż panienki pełniły role pomocnicze, na poziomie dzisiejszych pielęgniarek.akacja DMTŻadna z nich nie doczekała się nawet własnego mitu i samym swoim istnieniem nie mogły wywrzeć tak ogromnego wpływu na kształtowanie się naszej kultury!

Tymczasem ich znaczenie było w czasach antyku przeogromne. Cieszyły się najwyższym szacunkiem i sławą niedościgłych ideałów kobiet.
- Na maskaradach, monetach czy posągach rzymskie cesarzowe i księżniczki najchętniej prezentowały się w charakterze bogiń zdrowia.
Tajemnicą owego wywyższenia jak również otaczającej te panie aury świętości mogło być... DMT.

asklepion04
Podczas dzisiejszych ceremonii w Holandii rozpoznaję inkarnacje kapłanek, które służyły niegdyś w ten właśnie sposób (nie tylko u Asklepiosa). W każdym przypadku są to dziewczyny pełne boskiego światła. Niektóre dostają przekazy na temat bogactwa, zawartego w ich krwi i...  Nie mają pojęcia, co z tym zrobić.

Asklepios 1lZ doświadczenia wiem, że ayahuasca nie zawsze i nie wszystkich prowadzi do Eskulapa.
Tymczasem w greckich świątyniach zdaje się to być regułą.
Niewykluczone, że działała tu niezachwiana wiara i sugestia, ale - jak sądzę - kapłani musieli mieć jeszcze jakiś sposób!

Wskazówki - jak zwykle - znajdujemy u szamanów Amazonii, którzy bardzo często wzbogacają wywar dodatkowymi substancjami.
W zależności od celu, jaki chcą osiągnąć, dorzucają do kociołka albo rośliny pomocne w procesie transformacji albo niezbędne uzdrowicielowi, który szuka nowych recept.  

Młodzi faraonowie  dawali się ukąsić żmijom, dzięki czemu przeżywali stany głębokiego wglądu.

Njad wezaasze rodzime czarownice używały ropuch, gdyż gruczoły jadowe na ich grzbiecie  zawierają substancję niemal identyczną z DMT. Ze skór ropuch natomiast  przyrządzały maści na sabaty...
Dlatego ważnym atrybutem, umieszczanym do dziś przy czarownicach jest - obok czarnego kota i miotły - ropucha.

U Asklepiosa godna zastanowienia jest wszechobecność węży.
Hodowano je w świątyniach i otaczano wielkim szacunkiem. Chorzy hojnie obsypywali je darami - najczęściej w postaci kogutów.

Asklepios 1906Foto: Asklepios (1906 r.)

Każdy, kto przeżył ceremonię ayahuaski, dostrzeże podobieństwo pawiego ogona do barwnego kalejdoskopu, jaki roztacza przed oczami duszy Aya. 
Podobno królewskie te ptaki zawdzięczają swoje barwne ogony diecie, złożonej z jadowitych węży.
Może więc jad jakiegoś węża uzupełniał tajemną miksturę w składnik, gwarantujący spotkanie z Asklepiosem?
Zważywszy jednak, że "wąż Eskulapa" jadowity nie jest, w grę wchodziła raczej jego krew lub inna wydzielina.

Dokładną receptę na napój asklepadów podaje nam jeden z mitów;
Bogini mądrości dała Asklepiosowi w darze dwie ampułki z krwią Gorgony Meduzy. asklepios 0009

Krew potwora z jednej strony ciała była pewną trucizną, natomiast krew utoczona z drugiej części ciała - skutecznym remedium, wskrzeszającym zmarłych.

Ceremonia ayahuaski to symulowana śmierć, po której człowiek wraca cały do świata żywych. 
Meduza zaś to potwór kobiecy z głową pełną węży zamiast włosów...
Po złożeniu wszystkich puzzli w całość wychodzi na to, że w sporządzaniu napoju ważną rolę odgrywała krew - po części kobiety a po części węża.   

hygeia 0003bWąż i kobieta - to również znany nam motyw biblijny, tyle że w Edenie, za samowolne skorzystanie z dostępu do Wiedzy Adam i Ewa zostali srogo ukarani.

Bogowie Olimpu nie mieli nic przeciwko rozszerzaniu świadomości ludzi.  Dlatego postać Hygiei - uosobienie zmysłowej kobiecości i głębokiej wiedzy o nas samych - przez kolejne stulecia królowała obok potępionej Ewy.
Patronowała dworskim i domowym apteczkom, które obfitowały w różnego rodzaju mikstury. Ich  recepty przekazywały wnuczkom babcie. I do niedawna jeszcze kobieta utożsamiana była w naszej kulturze z domową lekarką (szamanką), wielce szanowaną za odpowiednią wiedzę i za to, że miała pod ręką niezbędne środki lecznicze.

 

 

 

 


 

 

CEREMONIA
UZDRAWIANIA
W ŚWIĄTYNI
ASKLEPIOSAeskulap swiatynia1Dokładny opis przebiegu leczenia w świątyniach Asklepiosa zachował się dzięki komedii Arystofanesa, Plutos.

asklepius2300Asklepiadzi pełnili w społeczeństwie podobną rolę, jaką pełnią dzisiejsi szamani.
Docierali do nich ludzie, uznani przez świeckich lekarzy za przypadki beznadziejne, zaś interwencja Eskulapa polegała na cudowności oraz błyskawicznym skutku stosowanej w świątyniach inkubacji (z łac. incubatio - ułożenie się do snu).asklepios 0009cAsklepiadzi nie wymagali od nikogo aktów wiary, po prostu leczyli wszystkich, żądając jedynie właściwej postawy duchowej.
Na murach świątyń widniał napis:

WCHODŹ DOBRYM CZŁOWIEKIEM,
ODEJDŹ LEPSZYM!

 

Ceremonię poprzedzano stosownym przygotowaniem chorych, przez poddanie ich kąpielom i postom, nakazywano również wstrzemięźliwość seksualną.
Ogromną rolę odgrywały praktyki duchowe, bo uzdrawiający ciało Eskulap stanowił dla pacjentów również drogowskaz moralny.

asklepios kukaPo złożeniu ofiar i spełnieniu obrzędów oczyszczających, nocną porą pielgrzym mógł udać się do specjalnego pomieszczenia, zwanego abatonem.
Najczęściej był to zadaszony portyk z posłaniami wyłożonymi skórami zwierząt ofiarnych.
Dbano o zachowanie tam ciszy, wygaszano światła i...
Pacjent "zasypiał" na świętej ziemi, z uchem przyłożonym do podłoża, aby odebrać uzdrawiający sen z czeluści ziemi.

asklepiejon05W treści następującego potem "widzenia" Asklepios dawał wskazówki co do koniecznej terapii lub leczenia. Niekiedy uzdrawiał własną mocą lub dotykiem szamana przeprowadzał coś na kształt operacji fantomowych...

asklepios ssChory nigdy nie był zostawiany samemu sobie, ktoś nad nim zazwyczaj czuwał i - jak można się domyślić - sterował wizjami bądź pomagał przebić się przez niebezpieczne strefy.
I po wszystkich tych zabiegach ludzie budzili się uzdrowieni lub z konkretnym zaleceniem, co do odzyskania zdrowia.

Jeśli nie wszystko było jasne, kapłani zajmowali się interpretacją wizji chorych i na tej podstawie zlecali odpowiedni tok leczenia.
W przypadku, gdy pacjent nie był gotów na odebranie przesłania, powtarzano ceremonię, nawet kilkakrotnie.

Gdy pacjent nie był zdolny przybyć, na posłaniu mógł położyć się jego przyjaciel lub krewny.
- Pod wpływem napoju uczucie bycia JEDNOŚCIĄ z innymi jest tak doskonałe, że można odebrać wszystkie choroby i bóle wybranego człowieka, aby w konsekwencji otworzyć się na metody niesienia mu ulgi.

                                  ...

hipokrates naukiNa pożegnanie świeżo uzdrowieni ofiarowywali Eskulapowi dary dziękczynne; pieniądze, kadzidła, wieńce laurowe lub pieśni...
(Foto: Hipokrates)

Na ścianach przybytku umieszczano reliefy, opisujące przebieg cudownego uzdrowienia i upamiętniające wyleczone części ciała (kończyny, piersi...).
Zachowane inskrypcje mówią, że w świątyniach miały miejsce częste wyleczenia złamań, zwichnięć, wrzodów, problemów żołądka, pasożytów, ukąszeń, gruźlicy, ślepoty, bezpłodności, bólów głowy, wszawicy, nadwagi, a nawet łysiny...

 

 

 

 


 

 

ZALECENIA ESKULAPA

 

asklepios 0007Boski wąż nie miał pod bokiem bogactwa dżungli, jaką włada peruwiańska liana, ale... Doskonale radził sobie z tym, co było pod ręką.
Prócz uzdrawiających ziół i wykonanych z nich maści, pomocy psa lub mleka kóz i jego przetworów, zalecał chorym przede wszystkim całkowitą przemianę trybu życia. Naturalnie na bardziej higieniczny. Sięgał do przyczyn chorób i kazał je usuwać. Przepisywał "na receptę" długie spacery, kąpiele w ciepłej i zimnej wodzie, gimnastykę, posty, konkretną dietę, a nawet udział w widowiskach sportowych i teatralnych. Wykorzystywał też bakteriobójcze właściwości miodu i  zalecał picie krwi koguta...
Tyko niektóre z jego metod są dla nas w pełni zrozumiałe. 

Rozwiązaliśmy na pewno zagadkę kozy i psa, które - jak wiemy - odegrały znaczącą rolę w wychowywaniu małego Asklepiosa.  Stały się też nieodłącznym elementem każdej jego świątyni. Otaczano je szacunkiem i uwielbieniem, lecz przede wszystkim wykorzystywano ich właściwości w celach medycznych.

 

 asklepios s1sNa temat koziego mleka można by napisać osobną książkę....
Ludy z rejonów Bałkanów i Kaukazu twierdzą do dziś, że dzięki koziemu mleku cieszą się długowiecznością, witalnością i sprawnością umysłową do późnej starości.
Współczesne badania wykazały, że jest ono bogatsze od kobiecego, naturalnie homogenizowane przez ludzki organizm i łatwiej dla nas przyswajalne. Przyśpiesza przemianę materii, obniża poziom cholesterolu we krwi, służy chorym na astmę, schorzenia płucne, raka, SM, owrzodzenia żołądka, wszelkie problemy skórne...
Kefir zawiera niezbędny dla człowieka wapń, magnez i mangan w najbardziej przyswajalnych połączeniach, a jego mikroflora posiada wyjątkowe właściwości odżywcze, dietetyczne i lecznicze.

asklepios sasaZwiązek psa z medycyną był w starożytności oczywisty. Figurki psów znajdujemy w sanktuariach uzdrawiania aż po Brytanię i  zwierzę to jest obecne wszędzie, gdzie tylko łączono praktyki medyczne z religijno-magicznymi.

Odwiecznym przeznaczeniem psów jest ochrona żywicieli przed niepożądanymi gośćmi  - także z zaświatów. Mityczny Cerber, stróż świata podziemnego pilnował zmarłych, by nie przedostali się do świata żywych.

Moje doświadczenie potwierdza, że obecność psa na ceremonii gwarantuje najwyższą ochronę przed atakami astralnymi.

asclepios leczenie


Prócz tego pieski "leczą", grzeją i tworzą atmosferę doskonałego bezpieczeństwa. Tak, jak ratują zagubionych w górach turystów - w bardzo podobny sposób otaczają opieką ludzi, pogrążonych w głębokim transie. Chronią nas tak samo w realu jak i po drugiej stronie lustra.

Starożytne inskrypcje ukazują przypadki cudownego wyleczenia przez psy trudno gojących się ran. - Współczesna nauka zaś dowiodła, że w ślinie psa - prócz wielu innych składników - zawarta jest penicylina.
Psy potrafią  być przewodnikami niewidomych i swoistym alarmem dla chorych na serce, epilepsję lub cukrzycę... Ostrzegają właściciela przed zbliżającym się atakiem, wyczują zmiany poziomu cukru i przewidzą wiele chorób.

asklepis lllPolska twórczyni terminu DOGOTERAPIA, Maria Czerwińska, zaleca kontakty z psami dzieciom z porażeniem mózgowym i z zespołem Downa, osobom upośledzonym umysłowo, chorym na schizofrenię, artretyzm, zanik mięśni, uszkodzenie wzroku lub słuchu, cierpiących na chorobę Alzheimera...
Dobre efekty osiągają przy psach dzieci autystyczne. 

Badania dowiodły, że kilka minut patrzenia sobie z psem w oczy wystarczy, aby u człowieka wzrósł poziom oksytocyny i to aż o 20%.
Bezwarunkowa miłość psa korzystnie wpływa na kondycję psychiczną każdego z nas, dlatego pies jest doskonałym opiekunem i towarzyszem rekonwalescentów, a przede wszystkim na zawsze pozostanie naszym najlepszym przyjacielem.

asklepios s1saWspółcześni psychologowie zalecają  cierpiącym właśnie towarzystwa psa. Istniały nawet projekty umożliwienia dostępu czworonogów do szpitali. W Ameryce już jest to  możliwe, wolno też trzymać psy w  niektórych domach opieki. Profesor medycyny klinicznej Kenneth R. Pelletier stwierdził, że po wizycie psa w domach spokojnej starości pensjonariuszom spada ciśnienie krwi i tętno (po odwiedzinach ludzi nie występują takie objawy). 
A ponieważ ayahuasca ciśnienie krwi podwyższa, obecność psa na ceremoniach powinna być obowiązkowa.

lamaPies zawsze wie, w którym miejscu i momencie przytulić się do cierpiącego i jak go energetycznie wzmocnić. Niejednokrotnie przejmuje ludzki problem na siebie, by się z niego szybko "wylizać". A gdy kogoś pokocha, weźmie na siebie nawet choroby nieuleczalne.

Perfekcyjna czujność psów na ceremoniach ayahuaski przewyższa możliwości najlepszych curanderos.
Moje bokserki obowiązkowo biorą udział w każdym rytuale, powalając gości nieprawdopodobną pracowitością, poświęceniem i oddaniem.
Po zdjęciu z nich energetycznych doczepek, wymiotują czasem jakby były ciężko chore, jednak miłość, jaką otrzymują w zamian, najwyraźniej jest dla nich tego warta.

asklepios-kukuNiestety, wiele historii i metod ze świątyń boga uzdrowiciela owiane jest mgłą tajemnicy.

Może je kiedyś rozwikłamy...