zniwa02FESTIWAL ŻNIW - FESTIWAL MIŁOŚCI

31 Lipca - 1 sierpnia
(jedyne święto ruchome, gdyż obrzędy odprawiano najczęściej z początkiem żniw).

- Uroczystości Pierwszych Plonów i Urodzaju.
- Czas szczęścia, zdrowia i powodzenia.
- Dzień magii partnerstwa i sprawiedliwości.
- Jedno wielkie WESELE.

U Celtów było to święto boga Lughnasadh (czyt: Lunasad - po irlandzku; Sierpień). Kościół zamienił je na Lammas - Święto chleba - i  przeniósł  na 15 sierpnia jako dzień Wniebowstąpienia Matki Boskiej. Słowianie czczą ją do dziś jako Matkę Boską Zielną, dołączając do ceremonii prasłowiański zwyczaj święcenia w tym czasie ziół, zbóż i owoców.

 

Oto rozpoczyna się czas żniw, który aż do końca lata da nam chwile zadowolenia i satysfakcji. Otrzymujemy właśnie nagrodę za wykonaną pracę. Pod każdym względem przeżywamy chwile wielkiej radości i... sprawiedliwości - za późno bowiem na poprawianie czegokolwiek! Każdy zbiera dokładnie to, co posiał, każdy otrzymuje taką nagrodę, na jaką zasłużył.

zniwa 01Ok. 1-go sierpnia świętujemy pożegnanie Mocy Światła i Słońca, które pół roku wcześniej (1 Lutego) przyniosła na Ziemię Ayahuaska. Tym razem Święto jest równie radosne, jednak towarzyszy mu świadomość zbliżającej się ciemności. Bo choć Słońce osiąga właśnie punkt kulminacyjny i grzeje najmocniej, w rzeczywistości całą swoją potęgę oddaje zbieranym właśnie plonom. Innymi słowy bóg Światła poświęca się dla podtrzymania życia ludzi.
Bogini nie jest tym faktem zachwycona,  jednak głęboko w duchu raduje się rosnącym w niej życiem boskiego potomka.
Po obrządkach Słońce wyraźnie osłabnie i zacznie skąpić swego ciepła, my zaś - dzięki łaskawości Natury i obfitym zbiorom - przetrwamy nadchodzący czas syto i szczęśliwie.

Według dawnych tradycji w dzień uroczystości rzemieślnicy ubierali się kolorowo, barwnie przystrajano domy i warsztaty, układano magiczne bukiety z kłosami pszenicy, jarzębiną i gałązkami dębu. Z zebranej świeżo pszenicznej słomy pleciono lalki i kukły, wyobrażające Matkę Ziemię lub nordycką Matkę Światła. - Wykonane w ten sposób figurki wieszano nad kominkiem, by strzegły domostwa przez cały rok. Z pierwszych wymłóconych ziaren pieczono chleb i ważono piwo, spożywane 6 tygodni później - w równonoc jesienną.

zniwa 01bZbiory nakręcały zazwyczaj wielką koniunkturę we wszystkich obszarach życia, rzemiosło i handel przeżywały czas największego rozkwitu. Za zebrane właśnie jabłka lub jagody można było wreszcie kupić wszystko, czego pragnęła dusza lub ciało. Organizowano zatem liczne wystawy, targi, jarmarki....
Na festynach odbywały się przedstawienia, tańce, parady i zawody sportowe. Można było posłuchać pieśni i legend...

Zwyczajowo w Lammas najmowano pracowników, podpisywano umowy o charakterze prawnym, a także regulowano długi i... wypatrywano komorników.
W ramach wszelkich umów możliwe było też zawarcie kontraktów małżeńskich "na próbę" jednego roku. Gdy po ustalonym terminie wzajemna fascynacja młodych nie wygasła, związek taki "nabierał mocy prawnej" albo para mogła się rozstać bez żadnych konsekwencji  (ta tradycja  przetrwała aż do XVI w.).

Prawdopodobnie wszystkie ludy Europy organizowały w to święto huczne, wspólnotowe spotkania, na których widywali się przyjaciele, krewni i znajomi. W każdym przypadku bogata, wieczorna uczta stanowiła akt zjednoczenia człowieka z przyrodą i jej plonami. W tym wielkim dniu wszyscy - nawet ostatni nierób i włóczęga - mogli się najeść do syta.

Impreza najczęściej odbywała się na wzgórzu i w miarę możliwości przy źródle.
Rozpalano święty ogień i odprawiano misteria na cześć bogów - opiekunów rolnictwa i gospodarstwa. Ziemia właśnie owocowała, a więc oddawano hołd Płodności, będącej wynikiem mariażu bogów.

zniwa64 Dary, składały się z kukurydzy, miodu, owoców... i wszelkiego dobra, jakim matka Natura raczyła nas hojnie obsypać.
Tu i ówdzie odbywały się wspomniane wyżej zaślubiny i wesela..., a spłodzone w tym czasie dzieci rodziły się w beltaine i cieszyły ogólnym szacunkiem społeczeństwa.
Osoby, które szukały sprawiedliwości, odprawiały obrzędy w intencji zgody i równowagi. Inni na wszelkie możliwe sposoby wyrażali gorące prośby o jeszcze obfitsze plony jesienne.
Poprzez magiczne rytuały mogli dosłownie "zaczarować" swoją przyszłość - tak, by zagościła w niej miłość, szczęście i dobrobyt.
Istniało mnóstwo recept na stosowne ceremonie i zaklęcia, np. wylewano w ziemię mleko i wino, zakopywano orzechy, by pomnożyć dary Ziemi. Wszystko to wspierano mocą sprzyjających dębów i spadających gwiazd.
Wyobraźnia ludzka nie zna granic, gdy trzeba dać wyraz swoim pragnieniom i oczekiwaniom. Na ceremoniach ayahuaski  na pewno warto skupić się na pomnażającej dobrobyt wdzięczności, na marzeniach, na wizjach i uczuciu spełnienia.

yantra linia1

Wróć do KALENDARZA

Powitanie

dusiaaaaa 3

Witam gorąco miłośników Ayahuaski; szamanów z powołania, głodne duchy i tropicieli prawdy!

Aldona Mironski

Ceremonie w Holandii

cerhol

Newsletter

Imię:
Email:

Kontakt

mail

Piramida Nowej Ery

yantra

fragment z TVN

copyright Aldona Mironski
DMC Firewall is a Joomla Security extension!